Amerikan pirinci

Amerikan Pirinci Nedir? Nasıl Pişirilir?

Amerikan Pirinci Tarihi:

Amerika kıtasındaki insanları pirinçle tanıştıranlar Avrupalılar olmuş. Brezilya’ya Portekizliler; Orta ve Güney Amerika’nın çeşitli bölgelerine ise İspanyollar götürmüş pirinci. Kuzey Amerika’da pirinçle ilgili ilk kayıtlar ise 1685 yılına tarihleniyor. Belgelerde, Madagaskar’dan getirilen kölelerin pirinçleri Güney Carolina’ya ve kıyılardaki ovalara taşımış olduğu yazıyor.

Sivil savaş ve sert hava koşulları pirinç üretimini Amerika’nın Doğu kıyılarından Batı’ya taşımaya başlar ve ardından Teksas, Arkansas, Missisipi, Florida, Missouri ve Kaliforniya’da pirinç tarımı başlamış olur.

Pirinç üretimini 300 yılı aşkın süredir Amerikan tarihinin bir parçasıdır. İlk üretim Güney Carolina’da yapılmıştır.

Amerikan Pirinci Çeşitleri:

Amerikan Pirinçleri 4 çeşit olup Avrupa’da çok tüketilmektedir. Her yemekte veya her türlü mutfakta kullanılmaktadır.

1-Uzun Taneli Beyaz Amerikan Pirinci

İyi bir aroması olup lezzetli ve soslarla iyi uyum sağlar. Pirinç piştiği zaman taneler şişer ve kolaylıkla birbirinden ayrılır.

2-Uzun Taneli Kahverengi Amerikan Pirinci

Kahverengi pirinçte fındık aroması vardır. İşleme anında yalnız tanedeki dış kabuk çıkarılır ve kepek tabakası kalır. Bu nedenle diğer normal ya da çabuk pişen beyaz pirinçlerden farklı olarak kahverengi pirinçte daha fazla vitamin, mineral ve lifli madde bulunmaktadır.

3-Kolay Pişen Uzun Taneli Beyaz Amerikan Pirinci

Kabuğu soyulmadan önce basınç altında baharda pişirilir ve sonra kabuğu soyulur. İşlem esnasında tanenin nişastası jelatin haline gelir (fazla pişmelere mani olmak için ) ve son derece kabaran pişmiş dane elde edilir. Aynı zamanda kabuğu soyma aşamasında doğal vitaminler ve mineraller ziyan olmadan kalır. Ham madde iken pirinç altın saman renginde olup pişme esnasında beyaz renge dönüşür.

4-Çabuk Pişen Uzun Taneli Kahverengi Amerikan Pirinci

(Yarı pişmiş veya kolay pişen tane pirinç) Beyaz pirinçte olduğu gibi yarı pişmiş kahverengi pirinç, normal kahverengi pirinçten daha çabuk ve kolay pişen bir pirinç çeşididir.

Ön Pişirilmiş Amerikan Pirinci Nasıl Elde Edilir?

Çeltik ıslatılır, basınç altında buhar verilir, kurutulur ve değirmenlenir. Kepekteki besin değerleri ön pişirilme esnasında taneye geçer.

Türkiye’de Amerikan Pirinci

Piyasada en yaygın olanı üzerine “Lüks Pirinç” yazılarak satılan Amerikan Calrose pirinci.

Amerikan Calrose Pirinci Nasıl Pişirilir?

Pilavınızın tane tane ve lezzetli olması için pirincinizi bolca yıkayarak üstündeki nişastalardan arındırın. Ardından yaklaşık yarım saat soğuk suda bekletin ve kavurmadan önce iyice süzerek suyunu alın. Böylece pişirme süresi kısalır, pilavınız daha lezzetli ve besleyici olur. Pilavı pişirirken içinde bir miktar limon suyu eklerseniz rengi beyazlaşır.

Amerikan Pirinci ile Pilav Nasıl Yapılır? Amerikan Pirinci Tarifleri

Sitemizdeki Amerikan pirinci tarifleri için tıklayın.

 

Paylaşın:

Yorum Yok

Yorum Bırak