Terme Pirinci Nasıl Yetiştirilir?

Terme Pirinci Farklı bir Şekilde mi Yetiştiriliyor?

Osmanlı saray mutfağının az bilinen sırlarından biri olan Terme Pirinci’nin diğer ülkemiz pirinçlerinden farklı yetiştirme felsefesi bulunmuyor. Çünkü genel tarım politikalarına uymak zorundalığı var. Yoksa çiftçi desteklerden yararlanamaz. Desteklerden yararlanamamak demek globalleşen dünya pazarının kapısından bakıp geri çıkmak anlamına geliyor.

Peki Nedir bu Terme Pirinci?

İlla ki bir örnekleme yapacaksak bunu yine bölgemize has bir ürünle yapalım: Bir gün Terme Pidesi ustalarından biriyle sohbetimizde şunu sordum:
Neden İstanbul’da bu tadı bulamıyoruz? Ustayı, unu, eti, kaşarı buradan götürdüğümüz halde, ki un, et ve peynir Terme ile uzaktan yakından alakası olmayan ürünler…
Cevap net oldu: Havasından ve suyundan. Ateş aynı yanmaz, suyun kireci tuzu aynı olmaz…

Terme Pirincinde de bu Hava-Su-Toprak elementleri direk etki ediyor. Öyle ki çocukluğumuzda şekli itibari ile de anlıyorduk aslında. Şimdi görsellere bakarsak göreceğiniz bir tipe sahipti daha önceden. Ancak şimdilerde daha beyaz görünüyor. Tad olarak yine geleneksel olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü aşçılar ve yemek işinde usta annelerimiz Terme Pirincini hemen ayırt ediyorlar.

Terme Pirinci - Çizgili Geleneksel ama Yeni Nesil
Yeni Tip Geleneksel Terme Pirinci

Terme Pirinci Çizgili Geleneksel Karabacak Mersane
Eski tip Kılçıklı Terme Pirinci

 

İşte bu hava-su meselesi pirincin içine direkt işleyen bir faktör olduğundan önemlidir. Her bitkinin kendine has bir ekosistemi var. Bu avantajları ile Terme Pirinci lezzeti biraz öndedir. “Çok önde” ve “Birinci” demek istemiyoruz. Çünkü tad konusu göreceli bir kavram.

İşte size aşağıdaki görsellerde de Terme Ekosistemini bir bukle gösterelim.

 

 

Paylaşın:

Yorum Yok

Yorum Bırak