Hepimizin Kabusu: İshal! Çaresi Pirinçte

İshal sırasında gaitayı normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilir. Beyaz pirinç, düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Bu arada öğünleri yavaş tüketmek önemlidir.

Beyaz pirinç düşük lif oranına sahip olduğu için ishalin geçmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden pirinç tüketmek çok önemli. Yoğurt, balık, iyi pişmiş et, patates püresi, pirinç lapası gibi yüksek enerji ve protein içeren yiyecekler, taze meyve suları ve muz gibi potasyumdan zengin besinler tercih edilmelidir. (Kaynak: medicalpark.com.tr/ishal-pirinç)

Berlin Charite Hastanesi Doğal Tedavi Merkezi uzmanlarından Dr. Miriam Ortiz, pirinç lapasının ishalde başarısı onaylanmış bir tedavi yöntemi olduğunu vurguladı. Ortiz, eczane dergisi “Bebek ve Aile”de yayımlanan makalede, “Pirinç haşlandığında ortaya çıkan yapışkan sıvı vücutta suyun tutulmasına yardımcı oluyor. Tuz ise ishal nedeniyle kaybedilen elektroliti vücuda geri kazandırıyor” açıklamasını yaptı. (Kaynak: posta.com.tr/ishal-pirinç)

İshale İyi Gelen Tarifler Nelerdir?

  • Haşlanmış pirinç
  • Pirinç lapası,
  • Pirinç çorbası,
  • Yoğurtlu pirinç çorbası
  • Yayla çorbası
  • Pirinç suyu
  • Pirinç suyu ile ve seyreltilmiş sütle hazırlanmış muhallebi

Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pirinç de pilav da sevmem diyorsanız pirinç suyu da içebilirsiniz. En azından bir dikişte bitebilir. Eğer pirinç yemekte zorlanıyorsanız yarım kase beyaz pirinci 3 kase suda 45 dakika beklettikten sonra süzerek suyunu içebilirsiniz. Pirinç suyu, ishal sırasında ihtiyaç duyacağınız nişasta ve besin değerlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu yerine koymanızı sağlar.

Dikkat! Lifli Gıdalar Durumu Kötüleştirebilir

Tam tahıllar, esmer pirinç gibi lifli yiyecekler, yağlı veya çok tatlı gıdalar durumu kötüleştiriyor. Süt ürünleri yerine soya ve pirinç kullanmak gerekir.

 

HIZLI TARİFLER:

İshali kesen karışım

Malzemeler
1 kase oda sıcaklığında, soğuk olmayan yoğurt
1 küçük boy haşlanmış patates
3 çorba kaşığı kadar haşlanmış pirinç
1 çay kaşığı sumak
Çok az tuz

Hazırlanışı
Haşlanmış patates ve haşladığınız pirinç lapasını yoğurt ile karıştırın. İçine az miktarda sumak ve çok az tuz ekleyerek çocuğunuza yedirin.

İshale karşı mama

Malzemeler
1 kase yoğurt
1 avuç sarı leblebi
Tepeleme dolu 1 çorba kaşığı keçiboynuzu tozu

Hazırlanışı
Malzemelerin hepsi mama kıvamında karıştırılır, küçük çocuklara yarım kase, büyük çocuklara 1 kase verilebilir.

İshali kesen çorba

Malzemeler
1,5 su bardağı oda sıcaklığında yoğurt
1/3 su bardağı pirinç
2 su bardağı su
1 adet havuç
1 adet yumurta
1 çay kaşığı sumak
Az miktarda tuz

Hazırlanışı
Pirinci yıkayın, havuçları doğrayın ve iyice yumuşayana kadar 30 dakika pişirin. Yumurtayı iyice çırparak yoğurt ile karıştırın. Bu arada pirincin kaynayan suyundan yoğurda birer kaşık ekleyip ılıtın. Yoğurtlu karışımı tencereye azar azar ekleyerek çorbayı sürekli karıştırın. Yoğurdun kesilmemesi için kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edin. 10 dakika kadar daha pişirin ve üzerine sumak ve az miktarda tuz ekleyerek çocuğunuza içirin. Kaynak: pudra.com/ishal

 

Paylaşın:

Yorum Yok

Yorum Bırak