Perde Pilavı Nasıl Yapılır? Perde Pilavı Tarifi

Perde Pilavı İçin Gerekli Malzemeler

 • 3 su bardağı pilavlık pirinç
 • 1 adet orta irilikte bütün tavuk
 • 1 adet orta irilikte kuru soğan
 • 1 su bardağı badem içi
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 3,5 su bardağı dolusu tavuk suyu
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 adet küp şeker
 • Yeteri kadar tuz
Perde Pilavı Hamuru İçin
 • 3 su bardağı dolusu elenmiş un
 • 4 çorba kaşığı margarin
 • 3 adet yumurta sarısı
 • Yarım su bardağı su
 • Yeteri kadar tuz

Perde Pilavı Hazırlanışı 

Perde pilavı hazırlamaya ilk olarak 3 su bardağı dolusu pilavlık pirinci bol suda yıkayarak başlayalım. Ardından yıkadığımız pirinci ıslama kabımıza alarak üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ve pirinçlerin üzerini 1-2 parmak aşacak kadar ılık su ilave ederek pirincimizi 25-30 dakika kadar bekleterek ıslanmasını sağlayalım. Pirincimiz ıslanırken bizde bu arada 1 adet tüm tavuğu iyice temizleyerek bol su altında iyice yıkayalım. İyice yıkayarak temizlediğimiz tüm tavuğu uygun bir tencereye alarak, üzerini aşacak kadar ılık su ve yeteri kadar tuz ilave ederek ocağa alıp tavuk yumuşayıncaya kadar haşlamaya bırakalım. Ardından istediğimiz kıvamda haşlanarak yumuşayan tavuğu haşlama suyun içinden alarak soğumaya bırakalım.
Tavuğumuzun soğumasını beklerken bizde perde pilavımızın hamurunu hazırlamaya başlayalım.3 su bardağı unu eleyerek yoğurma kabımıza aldıktan sonra unun orta kısmını havuz şekline getirerek ortasına 3 adet yumurta sarısı, yeteri kadar tuz ve aldığı kadar suyu azar azar ilave edip hamuru yoğurmaya başlayalım.
Elde edeceğimiz hamurun katı olması çok önemlidir. Sert kıvamda yoğrulan hamurun su yardımıyla açılmaması oldukça önemlidir. Ardından pürüzsüz bir şekilde iyice yoğrulan hamuru buzdolabına koyarak hamurun dinlenmesi için 10 dakika kadar beklemeye bırakalım. Hamurumuz dinlenirken bizde 1 su bardağı badem içini küçük bir tencerenin içine aldıktan sonra üzerine sıcak su ekleyerek ocağa koyalım ve bademlerin kabukları çatlayıncaya kadar kaynatarak ocaktan alıp haşlama suyunu süzdükten sonra bademleri soğumaya bırakalım. Ardından sıcaklığı çıkan bademlerin kabuklarını tek tek soyalım. Tüm hazırlıklarımız tamamlandıktan perde pilavının pişirileceği fırın kabını oda sıcaklığında bekletilerek yumuşatılmış margarin ile bolca yağlayıp önceden kabuklarını soyduğumuz bademleri yağların üzerine düzgün bir şekilde yapıştırarak yerleştirelim.
Daha sonra buzdolabına dinlenmesi için beklemeye bıraktığımız hamuru buzdolabından çıkartıp un serpiştirilmiş tezgah üzerinde bir merdane yardımıyla fırın kabımızın büyüklüğüne göre açalım. Açılan hamur fırın kabından biraz daha büyük olursa sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü açılan hamurun pilavın üzerini kapatması gereklidir. Ardından açılan hamuru yağlanmış ve badem yerleştirilmiş fırın kabının tabanına düzgün bir şekilde sererek yerleştirerek bir kenarda pilavımız hazırlanıncaya kadar beklemeye bırakalım.
Artık perde pilavımızı pişirmek için ilk olarak 1 adet kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra incecik kıyarak doğrayalım. Geniş bir tavanın içine 2 yemek kaşığı tereyağımızı ekleyerek ocağa alarak yağın erimesini sağladıktan sonra üzerine kıyılmış soğanları ilave ederek soğanlar pembeleşinceye kadar kavuralım. Kavrulmakta olan soğanların üzerine soyulmuş bademleri de ilave ederek birkaç dakika kadar kavurduktan sonra yıkayarak süzdürülmüş pirinçleri ekleyerek pirinçler şeffaflaşıncaya kadar yaklaşık olarak 5 dakika kadar kavuralım.
Ardından haşlayarak soğumaya bıraktığımız tavuğu ufak ufak didikledikten sonra kavrulmakta olan pirinçlerin üzerine ilave ederek 2-3 dakika kadar daha kavurma işlemine devam edelim.
Daha sonra pilavımızın üzerine 1 tatlı kaşığı karabiber, yeteri kadar tuz ve 3,5 su bardağı kadar kaynatılmış tavuk suyunu ilave ederek pilav tavamızın kapağını kapatarak pilavımız suyunu çekinceye kadar yaklaşık olarak 10 dakika pişirelim. Ardından pilavımız piştikten sonra ilk sıcaklığının çıkıp hafif ılımasını bekleyelim ve ılıyan pilavımızı fırın kabındaki hamurun üzerine düzgün bir şekilde döktükten sonra üzerini dışarıya taşan hamur yardımıyla kapatarak orta kısımda birleştirelim. Fırınımızı önceden 190 derecede ısıtarak perde pilavımızı fırına vererek hamur kızarıncaya kadar pişirerek fırından çıkartalım. Hazır hale gelen pilavımızın ilk sıcaklığı çıkıp hafif ılıdıktan sonra uygun bir servis tabağına ters çevirerek fırın kalıbının içinden perde pilavımızı dikkatli ve düzgün bir halde çıkartıp perde pilavımızın şeklini bozmadan keskin bir bıçak yardımıyla dilimleyerek dilimler şeklinde sıcak sıcak servise sunalım.
Paylaşın:

Yorum Yok

Yorum Bırak