Terme Pirinci Nasıl Geniş Kitlelere Ulaştırılabilir

Terme Pirinci Nasıl Geniş Kitlelere Ulaştırılabilir?

Yerel ürünlerin ulusal ve uluslararası piyasaya tanıtılması bugünden yarına olabilecek bir iş değil şüphesiz. Bu konuya kafa yoran birçok tanınmış sima var. Bunlardan bir tanesi de Selim Eroğlu. Yıllarca tanıtım için fuarlara katıldı, birikim ve gözlemine güvenilir bir isim. Bununla ilgili yazısını beğenilerinize sunuyoruz.

Terme´nin en büyük zenginliği nedir?

Akla, doğası, tarihi zenginliği, kültürü, coğrafi konumu, sıcakkanlı insanları gibi birçok faktör gelebilir. Şüphesiz bunların hepsi doğrudur. Bunların ötesinde Terme´nin en büyük zenginliği ve avantajı içinden geçen ana yoldur.

Terme´nin toplam nüfusu 75 bin civarında.

Ana yoldan, dolayısıyla Terme´den geçen, araç sayısı bir hayli fazla. Rakamlar günden güne artıyor.

Bizim yapmamız gereken bu araçları bir vesile bularak Terme´de durdurabilmek. Onları memnun edebilmek.

Bunu başarabilen yerler var. Çorum, Osmancık, Sungurlu, Afyon, Tosya… buna örnek gösterilebilir. Osmancık´tan, Çorum´dan geçerken leblebi almak için hangimiz durmuyoruz.

Bir mecliste leblebi ikram edilirse bilin ki birisi Çorum´dan, Osmancık´tan geçmiştir.

Aynı anlayış niçin ilçemiz için geliştirilemesin?

Bunun için “Pirinç Diyarı Terme” anlayışını pekiştirmek için çalışmalar yapılmalı.

Şehrin giriş ve çıkışına büyük ve yaldızlı tabelalar asılmalı. Ana yol kenarındaki bu tür dükkânların bir standardı olmalı. Esnafımız zaman zaman hizmet içi eğitimden geçirilmeli. Terme´nin marka değeri artırılmalı. Ambalaj sanayi geliştirilmeli.

Görüyoruz, çay aynı çay ama yüzlerce isim ve çeşit çeşit ambalajlar. Sadece görüntüsünün cazibesine kapılarak değişik çaylar alan tüketiciler biliyorum. Pirinç de aynı çay gibi olmalı. Yarım kiloluk, bir kiloluk çok güzel, albenisi olan markalı hediyelik paketler yapılmalı. Ana yol avantajı değerlendirilmeli.

Pirinç satan yerlerin yanında sadece “Terme pilavı” yapan yerler neden yapılmaz. Düşünmeye ve denemeye değer. İnsanlar, bir tabak Terme pilavı yesinler, 10 kilo Terme pirinci alıp gitsinler. Kampanya haline bile getirilebilir.

Bütün bunları söylemeye biraz hakkım olduğunu düşünüyorum. Çünkü -bilenler bilir- arkadaşlarla birlikte uzun yıllar, Ankara´da, İstanbul´da “Samsun Tanıtım Günleri”nde Terme´yi tanıtmak için hasbelkader çaba sarf ettim.

Çok şükür, o günlerden bu günlere bir hayli yol kat etmiş durumdayız. Bundan kazanan, Terme olacaktır, Termeli olacaktır.

 

Kaynak: termebilgigazetesi.com/bir-tabak-pilav-10-kilo-pirinc

Paylaşın:

Yorum Yok

Yorum Bırak